Ochotnicza Straż PożarnaPaństwowa Straż Pożarna

XI Manewry OSP Powiatu Chrzanowskiego

20 kwietnia 2024 odbyły się XI Manewry Ratowniczo-Gaśnicze dla Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Chrzanowskiego. W ćwiczeniach wzięły udział 24 jednostki z gmin: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia. Oprócz tych, którzy zawsze są gotowi do wyjazdów, pojawiły się zastępy z powracających do życia OSP- co niesamowicie cieszy.

Gospodarzem była, jak w ubiegłym roku, Gmina Trzebinia. Same ćwiczenia odbyły się na terenie firmy recyklingowej MIKI, gdzie odbyło się sześć epizodów mających sprawdzić wiedzę w kilku wymiarach.

  • Pożar w budynku robotniczym
  • Pożar kontenerów z odpadami
  • Zbiornik ADR
  • Pożar w budynku wielorodzinnym
  • Zapadlisko
  • Wypadek w komunikacji drogowej

Każdy z pododdziałów miał 40 minut na znalezienie sposobu, żeby jak najlepiej zrealizować założony scenariusz. Jak to w życiu bywa, nie zabrakło niespodzianek. Uciekający poszkodowani, czy strażacy ulegający wypadkowi w zadymionym pomieszczeniu to przecież nieodłączny element zaskoczenia. Na tym to jednak wszystko polega… żeby w kontrolowanych warunkach przećwiczyć każdą sytuację, która może nas kiedyś spotkać.

Nad wszystkim czuwali funkcjonariusze chrzanowskiego PSP, ale nikt tu nikogo nie oceniał i „nie bił po łapkach”. Podsumowanie miało na celu wspólne zrozumienie błędów i to co można jeszcze poprawić. Życzymy sobie i wszystkim mieszkańcom Powiatu Chrzanowskiego, żeby ta wiedza nigdy nie musiała się nikomu przydać.

Płomienny Dziad

Twórca filmów dokumentalnych o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Strażak Ratownik w OSP Babice Instruktor Pierwszej Pomocy Osobowość Roku 2020 w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *