Pierwsza PomocRelacje

Kolejne warsztaty za nami

Wędrujące Podwórko vol. 3

1 lipca odbyła się trzecia odsłona Wędrującego Podwórka. Tym razem impreza zawitała na chrzanowskie Osiedle Południe, gdzie w okolicy skate parku rozbiło się miasteczko z atrakcjami dla dzieci. Animacje, dmuchańce, malowanie buzi i słodycze… To przecież jasne na czym każde dziecko się skoncentruje. Wiadomo jakim zainteresowaniem cieszą się warsztaty z pierwszej pomocy na takich eventach.

A tu taka niesamowita niespodzianka…

Tradycyjnie Robiłem Klimat razem z Dan Cake, rozłozkładając swoje stanowisko przy namiocie ze słodyczami. Na dwóch kocach rozłożone zostały manekiny do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, na których ćwiczyć mogli zarówno dorośli jak i dzieci. Trzeba będzie zwiększyć ilość miejsca treningowego… w pewnym momencie wszystkie cztery manekiny były zajęte przez najmłodszych. W zanadrzu były oczywiście jeszcze dwa, ale niestety nie było miejsca żeby je wykorzystać.

Nie ma co się oszukiwać. Nie wszyscy mają chęć do nauki niesienia pomocy, a już w szczególności nowe pokolenie. Dlatego każde dziecko, które z chęcią przyjdzie poćwiczyć napawa optymizmem i niczym Jedi… nową nadzieją!

Dla tych, którzy poradzą sobie z tematem najlepiej, przygotowałem małe gadżety w postaci odznak. Na tym i na kolejnych spotkaniach do zdobycia będą dwa zwyczajne Eskulapy oraz jeden złoty.

Szczególne zadowolenie dało wręczenie tej ostatniej. Mam nadzieję, że jej zdobywczyni wykorzysta swoją wiedzę i będzie chciała iść dalej w tym kierunku.

Kolejne odznaki do zdobycia już na następnym Wędrującym Podwórku na chrzanowskiej Starej Hucie.

Warsztaty to również dobry czas na promocję przydatnych narzędzi, które mogą przydać się zwykłemu człowiekowi. Wszystkim obecnym mogłem pokazać aplikację „RATOWNIK”, stworzoną przez Centrum Ratownictwa. Jest ona dostępna dla każdego posiadającego smartfona i pomaga w sytuacji, w której nie ma wokół nas żadnej innej osoby, a przydała by się pomoc przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Dzięki niej, za pomocą dosłownie jednego kliknięcia, prosimy o pomoc najbliższych Ratowników Obywatelskich którzy zarejestrowali się w programie- co też nie jest trudne. Dodatkowo mamy w niej bazę dostępnych defibrylatorów. Równocześnie możemy zgłaszać zapotrzebowanie na AED w danej lokalizacji.

Warto jest pomagać… więc pobieramy aplikację na swoje telefony!

Płomienny Dziad

Twórca filmów dokumentalnych o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Strażak Ratownik w OSP Babice Instruktor Pierwszej Pomocy Osobowość Roku 2020 w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *